Mobile first, aneb responzivní web správně

  O respozivním webdesignu už jste asi slyšeli, není to nic nového. Mobile-first je ale trochu jiný přístup k tvorbě webů, které se přizpůsobí zařízení a uživatelům. Mobile-first je jedním z hlavních trendů již delší dobu.

Trend?

Trendy jsou dobře známé změny, ke kterým dochází ve všech kreativních oblastech a návrh webových stránek se nijak neliší. Trendy se rodí z experimentování a inovací. Trendy jsou hnacími faktory změny, které (z velké části) posunují tvorbu k lepšímu. Web je jedinečné prostředí, které se neustále mění a vyvíjí a trendy je ovlivňují více než cokoliv jiného.

Mobile-first

Jak název napovídá, Mobile-first je proces, při kterém se začíná tvorba webu od nejmenšího zařízení, z pravidla je to mobilní telefon, a postupně se pokračuje až na ty největší. Responsivní webdesign není tak úplně novinkou, ale s mobilními telefony, které jsou nyní oficiálně pojmenovány jako primární zařízení používaná pro prohlížení webu, si více společností uvědomuje důležitost svého webu, který by měl efektivně přenést obsah na menší obrazovku mobilního telefonu, a umožnit uživatelům primárních zařízení plnohodnotný zážitek a sdělení. Responsivní webdesign řeší použitelnost webů na mobilních zařízeních a jejich přizpůsobení různým rozlišením monitorů, Mobile-first posouvá responsivní webdesign ještě dál a nutí firmy zamyslet se na podstatou a možstvím informací, které komunikují na svém webu.  

Obsah je navržen tak, aby nejprve odpovídal mobilním a menším zařízením, a pak se postupuje směrem k zařízením s větším rozlišením.

 

Responsivní webdesign ala tahací harmonika

Webdesignér navrhne krásný web, plný grafických vychytávek pro plné rozlišení monitoru a následně si uvědomí, že web by měl být responzivní a začne zmenšovat jednotlivé prvky a co už zmenšit nejde, smaže. Vznikne web “tahací harmonika”. Ale je to tak správně? Mobile-first tento proces otáčí, protože donutí tvůrce webu po případě zadavatele se zamyslet na podstatným obsahem, který odkomunikuje na nejmenší možné ploše. Design a vizuální stránka jdou stranou, Mobile-first model a jeho omezení, která přináší, je užitečným způsobem, jak mohou firmy skutečně zvážit, jaký je jejich hlavní obsah a zpráva, kterou chtějí komunikovat.

Ukázka grafického návrhu responsivního webu z našeho studia

Musím to mít?

Jak ukazují dostupná data, mít web, který se přizpůsobí mobilním zařízením se stává nutností. Podíl uživatelů, kteří přistují na web z mobilních telefonů roste závratným tempem. A už dávno není pravdou, že na mobilních telefonech si uživatelé web jen prohlédnou. Jsme zvyklí na mobilním telefonu hledat informace, objednávat služby i nakupuvat na eshopech. I váš web může být responsivní, obraťte se na odborníky.

Pro lepší přehlednost jsme pro Vás připravili názornou infografiku, pdf si můžete stáhnout zde responsive-web.

MĚLI BYSTE O NÁS VĚDĚT

Nevyhledáváme pouze vzrušující a VIP projekty, každý klient má naši 100% pozornost a péči. Každý projekt je naší srdeční záležitostí.

Pokud hledáte grafické studio se kterým můžete růst, pak jsme tím správným partnerem pro Vás.

Jsme full service grafické studio z Brna. Specializujeme se na tvorbu vizuálního obsahu od konceptu až po realizaci. Tvoříme především v oblasti firemního designu, propagačního tisku a webu.